Najčastejšie využívané technológie tlače na textil

13. 12. 2016 Nezaradené

Máte radi neobyčajné veci? Verte, neverte, aj z úplne obyčajných vecí možno vytvoriť vskutku originálnu záležitosť z ktorej sa vám budú prekrúcať oči. Nielen vám. Trebárs také obyčajné tričko, košele, šiltovka a dokonca aj trenky môžu to podstatné povedať za vás. Ovšem v tú pravú chvíľu. A postačí na to potlač.

Potlač je symbolom dnešnej reklamou nabitej doby. Najviac je využívaná na nápadité reklamné predmety. Pretože takéto reklamné a firemné perá, bločky a USB sú predsa v pohode. Ale teraz vážne! Potlač možno použiť nielen na typické reklamné predmety, ale predovšetkým na textil. A práve u neho sa to začalo. Potlač totiž vôbec nepatrí medzi objavy modernej doby.

Začalo to v Ázii, kde inde

Aziati sú šikovní, to je o nich všeobecne známe. Vynašli napríklad strelný prach, papier, papierové peniaze, vidličku, rakvu a dokonca aj toaletný papier! Vďaka bohu za nich. Podľa historikov vynašli aj potlač. K nám do Európy sa ich vynález dostál máličko neskôr, niekedy v priebehu 10. storočia.

Ubehlo ďalších pár storočí, než sa potlač rozšírila. Významnú rolu v tom hrali aj naši český bratia. V Sloupu u České Lípy bola v roku 1763 založená vôbec Prvá česká ručná tlačiareň, po nej nasledovali ďaľšie. Práve tunajšia oblasť sa zaradila medzi najvýznamnejšie európske centrá výroby potlače textilu. Vtedy to volali “kartounkářství”.

Časy sa odvtedy veľmi zmenili a platí to aj pre potlač na textil jeho technológie. V súčasnej dobe sa najčastejšie používa sieťotlač, transférová potlač, digitálna potlač sublimačná tlač.

Vtipne a navždy: sieťotlač

Chystáte veselú akciu pre deti, alebo bujarú párty v rámci firemného teambuildingu? Srandu má predsa každý rád. Tak ako to vymyslieť, aby to pobavilo deti i dospelých a vás to nepriviedlo na mizinu? Zvoľte sieťotlač. Okrem toho, že dobre vyzerá je aj kvalitná. Nie, nekecáme, jedná sa o najvyužívanejšiu techniku ​​potlače vôbec.

sieťotlač

Sieťotlač je odolná proti opotrebovaniu aj námahe a jeho technológia spočíva v pretláčaní vybraných farieb priechodnými miestami v šablóne priamo do štruktúry textilu. Má len jednu nevýhodu. Z dôvodu náročného nastavenia stroja nie je vhodné túto techniku ​​využívať na výrobu jedného kusu. Teda ak nemáte peňazí nazvyš.

Keď potrebujete jeden kúsok: Transferová potlač

Ak naozaj potrebujete  len pár kúskov a nepotrebujete ohromné ​​počty potlačeného textilu, riešenie máme. Je to transferová potlač alebo skrátene transfér. Aplikuje sa prenosom a zažehlením potlače pri teplote 180 ℃ na špeciálny transferový papier. Je to šikovná technológia, pretože ju možno využiť nielen na potlač textilu, ale tiež na tašky, batohy, kľúčenky a ďalšie predmety vyrobené  z  polyesteru, pri ktorom nemožno použiť sieťotlač. Je vhodná práve pre menšie zákazky.

Transferová potlač

Pri použití ploterovej fólie a pri jednofarebnej verzii  potlače bez veľkých detailov je možné urobiť potlač iba na jedno tričko (napr. meno, číslo, jednoduché logo).

Najmodernejšia technológia: Digitálna potlač

Aj medzi technológiami potlače na textil existuje favorit. Je ním digitálna tlač. Jednoznačne najlepšia  technológia, pri ktorej nie ste obmedzení počtom farieb podobne ako pri sieťotlači. Dá sa na tlačiť na textil, vrecká aj na tie trenky, proste na čokoľvek. Navyše  má digitálna potlač naozaj dlhodobú trvanlivosť. A to stále nie je všetko! Touto technikou sa dá tlačiť doslova čokoľvek od malého počtu kusov až po tričká pre celú republiku.

Digitálna potlač

Keď potlač nevyzerá ako potlač: sublimačná tlač

Keď chcete fakt dobre vyzerať v originálnom športovom drese, vyberte si sublimačnú potlač. Skvele splynie s materiálom tak, ako by bola jeho súčasťou. Použiť ho možno aj na iný textil. Hodí sa nielen na dresy, ale tiež vlajky a obrusy. Nebledne, nevyperiete ju a je skvelá na celoplošnú tlač. Túto technológiu je možné použiť iba na umelé materiály, pretože prírodný materiál nedokáže urobiť potrebnú chemickú reakciu.

sublimačná tlač