PSI veletrh

4. 3. 2017 Tipy

PSI veľtrh je ako bootkamp, dovolenka a reklamný „disneyland“ spolu.

Na celosvetovom veľtrhu rekamných a propagačných predmetov PSI sme ako doma. I tento rok sme sa vypravili do Düsseldorfu zistiť čo zrovna frčí a vybrať to nejlepšie do portfolia. Čo v Nemecku zažil náš Michal?

Keď vyrazíte na pracovnú cestu, môže to byť pekelná nuda a drina, alebo naopak skvelá zábava.

Tohtoročný PSI patrí i vďaka kolegom do tej druhej kategórie. Je to až trochu neuveriteľné – ale od začiatku.

Záčínať v malom nemožno a cesta dlhá 800 km rozhodne patrí k silným zážitkom. Hoci číslo vyzerá hrozivo, nakoniec sa čas strávený s kolegami mimo kanceláriu ukázal, ako skvelá príležitosť stlmiť kolektív, vytvoriť bojový plán a prebrať všetky tie drobnosti, na ktoré v každodennom zhone nezostáva čas. Do historického mesta sme dorazili sice unavení, ale vysmiaty a plní optimizmu. A to je ten nejlepší začiatok.

Keď sa vydáte na PSI, je dobrá nálada a nadšenie to najlepšie, čo potrebujete asi najviac. Veľtrh nie je žiaden drobček. Na výstavisku pri letisku zaberá 4 obrovské haly, nacpané do prasknutia. V nemecku je proste všetko tak nejako väčšie – takže ak môžem niečo doporučiť, vezmite si pohodlné topánky. Každý deň, sme iba medzi stánkami nachodili viac než 10 km.

Ako bojovať proti ťažkým nohám a únave? Chce to kávu!

Stačí naliať horúcu vodu do hornej časti sáčku a zavrieť zips. Za chvíľu už iba odkrútite zobáčik, nalejete si kávu do kelímku ako z konvičky a môžete piť. Skvelá vec. Na teambuildingy, na veľtrhy a akcie, ale tiež na cestovanie. Áno a majú aj čaje ☺

Kvôli veľkosti akcie a obmedzenému času sme si vzali príklad i z nemeckej organizácie a išli sme do lesa. Rozdelili sme sa do dvojíc, haly rozčlenili na jednotlivé sektory a nakoniec i na jednotlivé segmenty – textil, 3D, IT, rozdávačky a podobne. Komunikačným jazykom je samozrejme angličtina, ale návštevníci i vystatvovatelia sú z celého sveta a tak je  to občas babylon. V každom prípade, jazyk si precvičíte lepšie, než na intenzívním kurze.

Ako si pomôcť, keď pri stánku nehovoria rečou vášho kmeňa? Chce to univerzálny jazyk!

Masívne guľôčkové pero, ktoré má v sebe pravítko, vodováhu i skrutkovač, je to pravé. Ocení ho každný chlap, ktorý potrebuje mať jasno, rovnako ako ja. A som si istý, že pokiaľ túto vychytávku váš zákazník prinesie domov, medzi detmi o ňu bude bitka.

 

Keď už sme pri tom chodení medzi stánkami a komunikácii, nie je to vždy nepríjemná záležitosť, natrafíte i na krajanov.

A keď už je to spoločenská udalosť, samozrejmosťou sú drobné darčeky a občerstvenie. No a keď budem trochu nekorektný, sú tu slečny hostesky. Vystavovatelia dobre vedia, že pohľad na krásu poteší a povzbudí – a dámy u niektorých stánkov sú proste skvostné.

Ako si zaslúžiť široký úsmev? Môžete vtipkovať i bez slov!

Toto tričko je proste božie – pretože obrázok na ňom môžete meniť i stokrát denne. Čierna plocha na prsiach funguje ako tabuľa. Stačí použiť bielu kriedu, vyjadriť svoju myšlienku a keď už nie je aktuálna, ľahko ju zmazať. Alebo si na prsia napísať svoje meno? Na teambuildingy, poznávacie akcie alebo pre deti je to vychytávka k nezaplateniu.

Ale späť k práci, PSI ako celok je veľmi  inšpiratívne ako pre nováčikov v reklamnej brandži, tak i pre zkúsených obchodníkov. Ja som tu bol druhý krát a i tentoraz som videl mnoho nového. Keď sa spätne ohliadnem, najväčší prínos vidím v starostlivom spracovaní výstupu a roztriedení vzoriek.  Mám kopu vecí, ktoré môžem ukazovať klientom – a veľa nápadov, čo by sa komu najviac hodilo.

Po niekoľkých stánkoch už si ten prvý nepamätáte.

Istotu, že vám z toho všetkého nedôjde náplň, máte u špeciálneho pera. Pozeral som na to ako puk-pero, ktoré nemá náplň a píše na zákade procesov oxidácie striebra. Nepýtajte sa ma na chemické detaily. Dať toto na miesto, kde zákazníci podpisujú zmluvy alebo účty – to je dobrá frajerina. Na to sa nezabúda.

 

Zhrnuté a podčiarknuté, PSI sú naozaj náročné 3 dni. Kilometre chodze, tašky plné vzoriek a katalógov… je celkom posilňovňa. Na druhú stranu, je to i dovolenka. Nemecký hotelový štandard s bazénom a saunou, výborné jedlo a skvelé bary, krásne ženy… skoro by som zabudol, prečo sme tam vlastne… jáj jasné…z toho, čo sme objavili, budeme ťažiť inšpiráciu celý rok. A buďte si istý, že sa ešte máte na čo tešiť. Ja sa už teraz teším na ďalší ročník!

Keď sme už pri cestovaní a výletmi, môj tajný osobný tip sú desiatové vrecká. Nie všade je pravidelné občerstvenie, ako na veľtrhu – a zabaliť si so sebou niečo na jedenie je skvelý nápad. Desiatové vrecká sú umývateľné a thermo zároveň. Takže uchránia ovocie pred rozmačkaním a rezeň pred pôsobením tepla. Nie je to lacná záležitosť, ale práve preto to je skvelá vec do rôznych súťaží a ankiet.